Stavby pro školství a zdravotnictví

Vláknocementové fasádní desky Cembrit jsou již řadu let oblíbeným materiálem pro návrh budov škol a školek. Architekti a projektanti je pro tento typ staveb navrhují s ohledem na potřebu vytvořit inspirativní a příjemné prostředí, které by podpořilo proces vzdělávání a zároveň musí splnit nejnáročnější požadavky na požární bezpečnost, zvukovou izolaci, energetickou úspornost a malé provozní náklady. Fasádní desky Cembrit všechny tyto požadavky splňují, navíc jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, nárazům a poškrábání. Dokáží bez poškození zvládnout i mírné otřesy nebo nárazy a snadno se udržují.

Nemocnice a zdravotnická zařízení se zaměřují na to, jak architektura ovlivňuje zdraví a pohodu pacientů. Koncept „léčivé architektury“ existuje již od 80. let 20. století, popisuje pozitivní dopad architektury, který může mít na léčebný proces pacienta, a pomáhá tak eliminovat strach z pobytu v nemocnici. Úspěšný architektonický návrh zdravotnického zařízení musí splňovat nejen požadavky na design interiéru a fasády v exteriéru, ale také funkční aspekty designu.

Barvy a formáty materiálu ovlivňují víc, než jen příjemný vzhled staveb. Mohou podporovat orientaci a mobilitu v jednotlivých budovách, nebo v celém nemocničním zařízení, pomocí vodícího barevného schématu. Vnitřní klima, bezpečnost, hygiena, zvuková izolace a zdravotní nezávadnost materiálů jsou další faktory ovlivňující volbu materiálu a návrh stavby.